::. YARALANMALAR


      
  Diş ve yüz yaralanmaları Acil tedavi gerektiren durumlardır.

        Fiziksel travma sonucu çene, yüz ve dişlerde yaralanmalar oluşabilir. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında en kısa sürede bir diş hekimine hasta mümkün olduğu kadar çabuk ulaştırılmalıdır.

        Özellikle çocuklar, sporcular ve trafik kazası geçiren hastalar bu tür yaralanmalarda en sık rastlanan hasta kategorileridir. Sporcular için çeşitli korunma apareyleri kullanılarak bu tür travmaların etkisi minimuma indirilebilir. Çocuklar ve trafik kazalarında ise ilk yardım için bilgilendirme gerekmektedir.

        Bu tür hastalarda en sık görülen yaralanmalar diş ve çene kemiğinde oluşan kırıklar ve çatlaklar ve ezilmelerdir.

        Travmaya maruz kalan hastanın acilen bir diş hekimi tarafından radyolojik ve klinik olarak muayene edilmesi ve oluşan travmanın sonuçlarının görülmesi gerekmektedir.

        Bu hastalarda özellikle travma gören bölgedeki yabancı artıkların ve kanın temizlenmesi gerekir. Bu şekilde dokulardaki yıkım daha kolay tespit edilebilir. Daha sonra hastanın radyolojik tetkikleri yapılır ve hastanın ağrısının dindirilmesi için gerekli işlemler yapılır.

        Dişlerde görülebilecek en önemli bilinmesi gereken durum dişlerin içinde bulunduğu yuvadan kısmen veya tamamen çıkmasıdır. Bu gibi durumlar dışında olaya hekim müdahale eder. Dişin yuvasından çıktığı durumlarda acil tedavi öncesi dişin veya dişlerin hekime ulaştırılma şekli ve süresi çok önemlidir. Diş, süt, temiz su veya bunların hiç biri bulunamıyorsa hastanın yanak içinde korunabilir. Diş zarar verilmeyecek şekilde temiz suyla temizlenir ve mümkün olduğu kadar çabuk hasta ve diş diş hekimine ulaştırılır. Eğer 30 dakika içerisinde hekime ulaşılırsa başarı şansı çok yüksektir. Bu diş yuvasına oturtulup ağızda tutulabilir.

logosag.gif (12736 bytes)


ANA SAYFA