PROTEZ
      Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.  

Protezin Amacı Nedir?

     Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.

     Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.  

  Harap Olmuş Dişler Nasıl Korunur?

       Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da dişhekimliği için iözel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır. Dişhekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.  

Dişlerin kaybedilmesi sonucunda yapılan protezler genel anlamda iki türlüdür:

1- Ağızda kalan dişlerin üzerine yapılan ve hasta tarafından çıkartılamayan kron, köprü gibi SABİT PROTEZLER,

2- Hasta tarafından istenildiği zaman takılıp çıkartılabilen HAREKETLİ PROTEZLER.

  Estetik, Protezlerle Düzeltilebilir mi?
Eğer gülerken dişlerin görünümü insanları sürekli mutsuz kılıyorsa, o kişinin bir dişhekimine başvurmasında yarar vardır. Kırılmış, renk değiştirmiş ya da şekil bozukluğuna sahip dişler insanların estetiğinde son derece olumsuz bir etki yaratırlar. Bu nedenle psikolojik olarak zarar gören insanlar yapılacak çeşitli protezler yardımıyla kurtulabilirler.

Sabit
 • KAPLAMA
 • KAPLAMA NEDİR?
 • DİŞLER NİÇİN KAPLANIR?
 • KAPLAMA NASIL YAPILIR?
 • BAKIMI NASIL YAPILIR?
 • HANGİ MADDELER KULLANILIR?

KAPLAMA

        Dişlerin ağızda görünen kısımlarının yerine yapılan ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir.

 

NİÇİN YAPILIR?

 • Çürük veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonu;
 • Renkleşmiş ve rengi geri döndürülemeyen dişlerde;
 • Şekil bozukluğu olan dişlerde yapılır.

NASIL YAPILIR?

        Dişler kaplama yapılacak şekilde biçimlendirlir. Daha sonra ölçüsü alınıp Laboratuarlarda hekiminizin yönlerdirmesi doğrultusunda hazırlanır. Provalar yapıldıktan sonra kaplamanız yapıştırılarak işlem bitirilir.

BAKIMI NASIL YAPILIR?

        Kaplamaların bakımı sağlıklı dişlerin bakımıyla aynı şekilde yapılmalıdır. İyi yapılmış bir kaplama fonksiyon açısından ve temizlenme açısından sağlıklı bir dişten farksız olmalıdır.

HANGİ MADDELER KULLANILIR?

        Porselen, değerli metal kombinasyonları özel cam maddeler ve özel plastiklerden hekiminizin seçimi doğrultusunda yapılır.

KÖPRÜLER

        Köprü eksik dişlerin yerine protez yapabilmek için komşu diğer dişlerden destek alınarak yapılan protezlerdir.

NİÇİN YAPILIR?

        Köprü yapılmadığı taktirde hastanın komşu dişleri ve diğer çenedeki karşıt dişi, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan diş kapanışı çürüklere ve diş kayıplarına yol açar.

 

NASIL YAPILIR?

        Kaplamada olduğu gibi diş hekiminiz tarafından destek olarak alınacak dişler şekillendirilip aynı işlemler gerçekleştirilerek yapılır.

 

BAKIMI NASIL YAPILIR?

        Bakımı, rutin bakım işlemleri yanısıra boşluğa konulan parçanın alt kısmının özel Dental Pross’larla diş hekiminizin göstereceği şekilde temizlenerek yapılır.

 

HANGİ MADDELER KULLANILIR?

        Porselen, değerli metal kombinasyonları özel cam maddeler ve özel plastiklerden hekiminizin seçimi doğrultusunda yapılır.

 

YAPIM İŞLEMLERİ

 • Dişhekiminiz bir veya daha fazla diş kaybında eğer uygun ise size köprü önerecektir.
 • Köprü için komşu destek dişler PREPARE edilecektir.
 • Hazırlanan köprü destek dişlere yapıştırılarak işlem bitirilir.
 • Bu işlem kaplama veya köprü yapımı olarak tanımlanır.
 • Eksik dişin yerine IMPLANT yapılarak üstüne kaplama yapılabilir.
 • Dişinizin ağızda görünen kısmı tamamen kaybedilse dahi KANAL TEDAVİSİ VE POST. İŞLEMLERİ ile diş ağızda tutulabilir.

 
Hareketli

   
Hareketli Protez sabit protez yapılamayacak durumdaki diş kayıplarının giderilmesi amacıyla yapılan protezlerdir. Sabit protezlerden farklı olarak takıp çıkarılabilirler. Özel plastik veya metal plastik kombinasyonlarından yapılırlar.

       HAREKETLİ PROTEZ NİÇİN YAPILMALIDIR?        Estetiği ve fonksiyonu sağlamak amacıyla yapılır. Hareketli protez gerektiren vakalarda çok fazla diş eksikliği bulunduğundan, çiğneme fonksiyonunun yerine getirilmesi ve iğer kalan dişlerin zarar görmemesi için yapılması gerekir.

       KAÇ ÇEŞİT HAREKETLİ PROTEZ VARDIR?

        İki çeşit hareketli protez vardır.

Kısmi diş eksikliklerinde yapılan protezler.........................

 

...........................Tüm dişlerin kaybedildiği vakalar.

 

        HAREKETLİ PROTEZLER NEDEN YAPILIR?

         Hareketli protezler, özel plastikler ve metallerin kombinasyonu veya vakaya göre sadece özel plastiklerden yapılır. Hareketli protezlerde kullanılan dişler genelde plastik dişlerden seçilir. Porselen dişler ağırlıkları ve kuvvetleri yumuşak dokulara uygun olmayan şekilde ilettiğinden ve plastikle iyi bir bağlantı sağlayamayacağından tavsiye edilmemektedir.

 

        HAREKETLİ PROTEZLER NASIL YAPILIR?

        Hareketli protezler ağızdaki tüm tedaviler sonuçlandırıldıktan sonra ağzın ölçüsü alınarak, hekimin onaylaması doğrultusunda laboratuarda yapılır.

 

        BAKIMI NASIL YAPILIR?

 • Bakımı için her yemekten sonra çıkarılıp fırçalanmalıdır.
 • Günde bir kere özel temizleyici maddelerle temizlenmelidir.
 • Bazı maddeler metal içeren protezlere zarar verebileceğinden hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.
 • Kullanmadığınız zamanlarda protezinizi temiz bir suyun içinde tutarak su kaybedip bozulmasına engel olabilirsiniz.

        PROTEZİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

        Hareketli protezinizi 3 yılda bir kontrol ettirip gerekiyorsa değiştirmeniz gerekmektedir. Zamanla protez aşınıp, kırılabilir veya çene ile uyumunu kaybedebilir. Bu da çene kemiğine zarar verebilir.

        HAREKETLİ PROTEZDE OLUŞABİLECEK RAHATSIZLIKLAR NELERDİR?

     Hareketli protezlerde ilk 1 ay çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının yerine getirilmesi açısından alışma devresidir.  Ayrıca protezin oluşturabileceği uyumsuzluklar (vuruklar) yapılacak kontrollerle giderilmelidir.

 

EKSİK DİŞLERİN TAMAMLANMASI

BİR DİŞ EKLENDİĞİNDE NE OLUR?
        Bir dişin kaybı sağlığınıza birçok şekilde zarar verebilir. Kaybedilen dişin önündeki ve arkasındaki dişler bu boşluğa doğru eğilirler. Karşıt diş de çekim boşluğuna doğru uzar. Çünkü dişler temas etme eğilimindedir. Bu uzama ve eğilmeler sonucunda dişlerin dizilimi ve birbirleriyle kontakları bozulur. Bu da dişler arasında gıda artığı ve bakteri plağı birikimini artırır. Bu bölgelerin temizlenmesi zordur ve ve bu nedenlede diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının oluşması riski artar.

        Tüm bu sorunlar kaybedilen dişin yerine konmasıyla önlenebilir. Ancak kayıp dişin yerine konması komşu dişlerin eğilmesi ve karşıt dişin uzamasından sonra biraz daha zor olur.

DİŞ EKSİKLİKLERİNİN TAMAMLANMA YÖNTEMLERİ

        1-) Hareketli Protezler: Bunlar istendiğinde hasta tarafından çıkarılıp temizlendikten sonra tekrar ağıza yerleştirilebilen protezlerdir. Hareketli protezler genellikle birçok diş yada tüm dişler eksik olduğunda kullanılırlar.
     Normalde bir diş çekiminden sonra birkaç hafta beklenmesi gerekir. Böylece protezin yapılacağı bölgede kemik ve dişetinin iyileşmesine fırsat verilmiş olur.
     Ancak bazı durumlarda hemen diş çekimin takiben boşluğun doldurulması gerekebilir. Bu şekide yapılan protezler geçicidir ve 6 ay içinde değiştirilmelidir.
    Hareketli protezler eksik dişlerin tamamlanması için en ucuz yoldur.

        2-) Köprüler: Sabit yapay dişlerdir. Hasta tarafından çıkartılamazlar. Köprüler ancak bir kaç diş eksikse ve boşluğun her iki yanında yapay dişlere destek olacak sağlıklı doğal dişler olduğunda yapılabilir.

        3-) İmplantlar: Eksik dişlerin tamamlanması konusunda diş hekimliği teknolojisinde ulaşılan son noktadır. İmplant kemik içinde açılan bir yuvaya yerleştirilen ce diş kökünü taklit eden bir aygıttır. Cerrahi bir işlemle kemikteki yuvaya implantın yerleştirilmesinden sonra 4-6 ay kadar implant çevresindeki kemiğin iyileşmesi beklenir. Bunun ardından yapay diş implant üstüne yerleştirilir.

        İmplantlar cerrahi işlem, daha çok zaman ve yeni teknoloji gerektirdikleri için diş eksikliklerinin giderilmesinin en pahalı yöntemidir.

        Tüm bu metodların avantajları ve dezavantajları vardır. Diş hekiminiz hangi yöntemin size en uygun olduğuna karar verebilmeniz için en büyük yardımcınızdır.

        Hareketli Protezlerde Metal Kancaların Görünmesi Önlenebilir mi?

        Hareketli protezlerde protezin ağızdaki doğal dişlere tutunması için kullanılan metal kancalara “Kroşe” denir. Bir çok insan ağızlarında bu metallerin görünmesinden rahatsızlık duyar. Ancak gelişen diş hekimliği teknolojisi bize bu konuda çok daha estetik bir çözüm sunmaktadır. “Hassas Tutucu”lar yada ateleskop kronlar kullanılarak dişlere tutunması sağlanırken metal kroşe görüntüsünün estetiği bozması da önlenir.

HASSAS TUTUCULAR

       Hareketli protezlerde kroşe olarak adlandırılan ve proteezin tutuculuğunu sağlamak için kullanılan metal parçaların yerine kullanılan sisteme hassas tutucu denir. Dişsiz bölgenin önündeki dişler kaplamadaki gibi işlemlerden geçirilerek hassas tutucuların sabit parçası bu dişlere yapılan kaplamaya sabit olacak şekilde döküm olarak yapılır. Hareketli parçada yapılacak olan hareketli protezde yer alır. Kroşeler dışında hareketli parça, hareketli protezde tarif edildiği şekilde yapılır.  

        HASSAS TUTUCULARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Estetik ve tutuculuğun daha iyi olması,
 • Kroşelerin yol açabileceği yiyecek birikimleri sonucu ortaya çıkacak çürük ve diğer problemlerin oluşmaması,