::. PATALOJIK CERRAHİ
  

Dis ve disetlerinde uzun bir süre fark edilmeden gelisen enfeksiyonlar zamanla kemik ve yumusak dokuda büyük bir harabiyete yol açabilir.

       Bu yikim sonucu sert  ve yumusak dokularda büyük lezyonlar, kistler olusabilir. Bu tür vakalarda çene kemiklerinde olusturdugu büyük defektler ve kistler cerrahi yöntemle uzaklastirilmaktadir.
       Ayrica olusan çesitli tümörler ve kistler hekim kontrolü altinda olmayan hastalarda zamanla yayilarak daha fazla dokuyu etkilemekte ve bu tür vakalarin yalniz cerrahi tedavisi mümkün olabilmektedir.

       Patolojik cerrahi çogunlukla lokal anestezi altinda uygulanmakla birlikte çok genis dokulari tutan vakalarda genel anestezi tercih edilebilir.

      
       Bu tür vakalarda periodik kontroller erken teshis ve tedavi açisindan çok önemlidir. 6 aylik periodik kontrolleri yapilan hastalarda erken teshis konulabilmekte ve tedavi sansi artmaktadir.

        Patolojik cerrahi vakalarinda eger doku harabiyeti çok fazla ise kaybolan dokunun yerine çesitli tekniklerle doku dostu materyallerden yapilan ve kaybolan dokunun olusturabilecegi fonksiyon kaybini önleyecek protez ve apareyler uygulanmaktadir.

 

logosag.gif (12736 bytes)


ANA SAYFA