::. MERAK ETTİKLERİNİZ

       
Diş Hekimi Seçerken Dikkate Alınacak Kriterler
Hamilelik ve Diş Hekimliği

Havacılık ve Diş Hekimliği
Sualtı Diş Hekimliği
Hasta Hakları
Oral Piercing

Sıkça Sorulan SorularDiş Hekimi Seçerken Dikkate Alınacak Kriterler

1-   Kliniğin temizliği (Alet sterilizasyonu ve çevre temizliği)
2-   Klinikte çalışan personelin yeterliliği
3-   Tedavide ve teşhiste kullanılan ekipman ve teknikler
4-   Hastaya verilen bilginin yeterliliği
5-   Tedavi sonrası hasta takibi ve devamlılığı
6-   Acil tedavi imkanlarıHamilelik ve Diş Hekimliği  SAYFA BAŞI
      Hamilelik heyecan ve mutluluk verici bir olay olmakla birlikte ağız sağlığı açısından beklenmedik değişimlere yol açabilir.

Hamilelik gingivitisi:

Ostrojen ve progesteron hormonlarındaki değişiklikler sonucu artan kan akımı diş etlerinde şişme kanama ile belirgin kırmızımsı süngerimsi bir görünüme yol açar.Bu nedenle bakteri birikimi artar ve diş eti sağlığı bozulur.Hamilelik gingivitisi olarak anılan bu durum 2. ve 3. trimesterlerde artarak devam eder, 8. ayda maximum noktaya çıkar ve 9. aydan itibaren azalmaya başlar.
Hastanın ağız bakımına özen göstermesi ve diş hekiminin temizlemesi, şiş diş etlerinin oral hijyeni zorlaştırması nedeni ile çok önem taşımaktadır. Her yemekten sonra ve yatmadan önce hasta dişini fırçalayıp , diş ipi kullanmalı, eğr sabahları bulantı yapıyorsa ağız gargaraları kullanmalıdır. Ancak gargara tek başına yeterli nolmayacaktır.

Hamilelik tümörleri:

Hamilelik gingivitisi sonucu iyi huyly tümoral oluşumlar meydana gelebilir. Eğer bunlar rahatsızlık veriyorsa diş hekimine baş vurulmalıdır.

Hamilelikte beslenme:

Hamilelik esnasında beslenme rejimi değişmekte tatlı, dondurma gibi çürük gelişimine yol açabilecek besinler tüketilmektedir. Mümkün olduğu kadar beslenme alışkanlıkları korunmaya çalışılmalıdır.
Et, balık ve günlük bu tür B12 vitamininden zengin yiyecekler ile taze meyve gibi C vitamini yönünden zengin yiyeceklerin tüketilmesi ağız sağlığı açısından yararlı olacaktır. Kalsiyum açısından zengin diyette ağız sağlığına yardımcı olacaktır. İnanışın aksine hamile ve emziren kadınlarda  bu nedenle dişlerden kalsiyum kaybı olmaz. Kalsiyumca zengin gıda dişlere faydalı olmaktadır.
Hamilelik gingivitisi yanlış beslewnme ve iyi olmayan ağız hijyeni diş ve diş etlerinde hamilelikte çürük oluşumunu artırarak ve hijyeni zorlaştırarak istenmeyen sorunlara yol açmaktadır.

Florid kullanımı:

Hamile kadınlarda yeterli miktarda alınan florid, bebeğin gelişimi ve daha sonraki diş sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Amalgam dolguların etkileri:

Araştırmalarda amalgam dolgulardaki civa benzeri maddelerin bir sorun yaratmadığı bildirilmiştir. Yine de istenirse gerekli olmamakla birlikte kompozit dolgularla değiştirilebilir.

Rontgen ve anestezi:

Çok acil durumlar dışında hamilelerden rontgen alınmaz.Genel anestezi gerektiren tedavilerde uygulanmaz. Diş ağrısı veya diş ve diş etlerindeki enfeksiyonlar bebeği ve hamileliği etkiliyeceği için acil durumlardır. Acil durumlarda doğuma kadar hastayı rahatlıtıcı tedaviler uygulanıp daha sonra tedavilerine devam edilir. Hastaya müdahale için en uygun dönem 2. üç aylık dönemdir (2. trimester).

İlaçlar:

Dişhekimliğinde kullanılan bir çoğu hamilelerde kullanılabilmekle birlikte, hastalara ilaçlar takip yapan kadın doğum doktoru ile konsulte edilerek yazılır.

Özel tedavi planlaması:

En ideali hamile kalmadan önce kontrolleri ve tedavileri diş hekimine giderek yaptırmaktır. Eğer bu mümkün olmamışsa yinede geç kalınmış sayılmasınız ağız ve diş sağlığınızı korunmasına yönelik işlemleri yaptırabilirsiniz. Hekiminize hamile olduğunuzu veya olabileceğinizi mutlaka söylemeniz gerekir. Hamilelik dişhekimine gitiğiniz zaman heyecana yol açabilir. Hiç heyecanlanmadan gönül rahatlığı ile diş hekimine gidebilirsiniz.Rahatlayıp, anne olmanın tadını çıkarmanız bebek ve sizin sağlığınız açısından çok önemlidir.

  Havacılık ve Diş Hekimliği  SAYFA BAŞI

       Havacılık özelikle profesyoneller açısından büyük önem taşımaktadır. Yüksek konsantrasyon ve dikkat gerektiren havacılıkta en ufak bir hata veya probleme yol açacak en küçük ayrıntı bile göz önünde bulundurulurken çok tehlikeli sonuçlara yol açabilece ağız ve diş sağlığı problemleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
       Pilotlar  değişen hava basıncı nedeniyle “aerodentalji”olarak adlandırılan şiddetli ağrılar duyabilir. Aerodentalji basınç değişimine bağlı olarak diş etleri problemlerine ve diğer diş rahatsızlıklarına  bağlı diş ağrılarıdır.Diğer bir sorunda paraşütçülerin soğuk ve çarpmalar nedeniyle karşılaştıkları diş ve dudak yaralanmalarıdır. Paraşütle atlıyanların dudak korucuları sürmeleri ve çarpmalar için sporcuların kullandığı ağız ve diş  koruyucularla apareyi kullanmaları bu sorunu çözecektir.Ağrı hissedildiğinde vakit kaybetmeden dişhekimine baş vurulmalıdır.
      Pilotlarda basınçtan kaynaklanan diş ağrıları ise dişteki çürük sorunlu dolgu, kırık diş tamamlanmamış kanal tedavisi ve diş ve diş eti abselerinden kaynaklanan şiddetli ağrılardır.
      Bu tür ağrılar çok tehlikeli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle dalgıçlar şu konulara dikkat etmelidir.

o Yeni çekilen ve geçici dolgular bulunan, kanal tedavileri tamamlanmamış dişler şiddetli ağrı ve iyileşmede gecikmelere yol açabilir.

o Hareketli protezleri olan hastaların protezin uyumunun iyi olması, gerekiyorsa düzeltilmesi hatta yeniden yapılması gerekir.

o Ağız ve diş koruyucularının paraşütçüler için maliyeti arttırmakla birlikte uçuş emniyeti açısından büyük önem taşımaktadır.

Diş hekiminizin periodik kontrolerini ihmal etmeyin.


  Sualtı Diş Hekimliği  SAYFA BAŞI

        Derin sualtı dalgıçlarında “dalgıç ağız sendromu”olarak bilinen sendrom nedeniyle profesyonel dalgıçlar periodik olarak dişhekimi kontrolünden geçerler.
        Bu sendrom barodentalji olarak adlandırılır.Basınç değişimine bağlı olarak diş etleri problemlerine ve diğer diş rahatsızlıklarına  bağlı diş ağrılarıdır.Diğer bir argıda dalgıçların hava regilatörlerini şiddetli ısırmalarından kaynaklanan diş ve diş eti ağrılarıdır. Ağıa zpzreyinin bir çok kişi için küçük olması bu duruma yol açmaktadır.Dalgıçların lastik koruyucularla apareyi kullanmaları bu sorunu çözecektir.Ağrı hissedildiğinde vakit kaybetmeden dişhekimine baş vurulmalıdır.
        Basınçtan kaynaklanan diş ağrıları ise dişteki çürük sorunlu dolgu, kırık diş tamamlanmamış kanal tedavisi ve diş ve diş eti abselerinden kaynaklanan şiddetli ağrılardır.
        Bu tür ağrılar çok tehlikeli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle dalgıçlar şu konulara dikkat etmelidir.

o Yeni çekilen ve geçici dolgular bulunan, kanal tedavileri tamamlanmamış dişler şiddetli ağrı ve iyileşmede gecikmelere yol açabilir.

o Hareketli protezleri olan hastaların protezin uyumunun iyi olması, gerekiyorsa düzeltilmesi hatta yeniden yapılması gerekir.

o Ağız apareylerinin plastik parçaları maliyeti arttırmakla birlikte dalış emniyeti açısından büyük önem taşımaktadır.

Diş hekiminizin periodik kontrolerini ihmal etmeyin.Hasta Hakları  SAYFA BAŞI

Sağlık hizmetlerinde hasta hakları
Bilgilendirme
Onay
Gizlilik / Özel Hayat
Bakım ve Tedavi
Başvuru


Sağlık hizmetlerinde hasta hakları:
SAYFA BAŞI

Herkesin insan olması dolayısıyla saygı görmeye hakkı vardır.

Herkes kendi yaşamını belirleme, fiziksel ve zihinsel bütünlüğe sahip olma ve kişi olarak güvenli bir yaşam sürdürme hakkına sahiptir.

Herkesin özel yaşamına saygı gösterilmelidir.

Herkes kendi ahlaki ve kültürel değerlerine, dinsel ve felsefi inançlarına sahip olma ve bunlara saygı gösterilme hakkına sahiptir.

Bilgilendirme:   SAYFA BAŞI

Sağlık hizmeti ve bu hizmeti nasıl en iyi kullanacağı konusundaki bilgi herkes için ulaşılabilir olmalıdır.

Hasta, durumu ile ilgili tıbbi gerçekleri, önerilen tıbbi girişimleri, her bir girişimin olası risk ve yararlarını, önerilen girişimlerin seçeneklerini, tedavisiz kalmanın etkisini, tanı, sonuç ve tedavinin gidişi konularını içerecek şekilde tam olarak bilgilendirilme hakkına sahiptir.

Bilgilendirme, sadece bilgiden yoksun bırakmanın hasta üzerinde olumlu bir etkisinin olacağına inanmak gibi geçerli bir nedenin olduğu zamanlarda kısıtlanabilir.

Bilgi, teknik terminoloji en aza indirgenerek iletilmelidir.

Hasta istediği takdirde, bilgilendirilmeme hakkına sahiptir.

Hasta kendi yerine kimin bilgilendirileceğini seçme hakkına sahiptir.

Hasta ikinci görüş alma hakkına sahiptir.

Hasta, kendisine bakan sağlık personelinin kimliğini, mesleki kimliğini öğrenme hakkına sahiptir.

Hasta, kurumda kaldığı süre içerisinde uyacağı kurallar ve rutin işlemler konusunda bilgilendirilmelidir.

Hasta taburcu olduğu zaman, tanılar, tedavi ve yapılan işlemleri , elde edilen sonucu içeren yazılı bir belge isteme va alma hakkına sahipler.

Onay:   SAYFA BAŞI

Hastanın bilgilendirilmiş onayı herhangi bir tıbbi girişimin ön koşuludur.

Hasta tıbbi girişimi reddetme veya durdurma hakkına sahiptir. Bu durumun yaratacağı sonuçlar hastaya açıklanmalıdır.

Hastanın iradesini beyan etmesinin mümkün olmadığı ve acilen tıbbi girişim yapılması gereken durumlarda, daha önce bu girişimi reddettiğini gösteren bir açıklaması yoksa hastanın onayı varsayılarak girişim yapılabilir.

Hastanın yasal temsilcisinin onayının gerektiği ve önerilen girişimin acil olduğu durumda eğer temsilcinin onayı zamanında alınamıyorsa, tıbbi girişim yapılabilir.

Yasal temsilcinin onayı gerektiği zaman, hastalar yine de karar alma sürecine dahil edilmeye çalışılmalıdır.

Yasal temsilcinin onay vermeyi reddettiği durumda, doktor veya diğer sağlık personelinin görüşü girişimin hastayı ilgilendirdiği yönünde ise karar mahkemeye veya hakem heyeti benzeri merciye bırakılmalıdır.

Hastanın onay vermesinin mümkün olmadığı bütün diğer durumlarda, hastanın istekleri tatmin edilip hesaba katılarak karar alma süreci için uygun önlemler alınmalıdır.

İnsan vücüdünün bütün parçalarının kullanımı ve korunması için şahsın onayı gereklidir. Tanı, tedavi ve hasta bakımı için madde kullanımı gereken durumlarda onay varsayılarak davranılabilir.

Klinik çalışmalara katılım için hastanın bilgilendirilmiş onayı gereklidir. Hastanın bilgilendirilmiş onayı bilimsel çalışmalara dahil edilme için önkoşuldur.

Bütün araştırma protokolleri etik kurul onayından geçirilmelidir. Araştırmalar yasal temsilcinin onayı olmadıkça ve tıbbi gereklilik olmadıkca kendi iradesini beyan edemeyen hastalara yapılmamalıdır. Bu konuyla ilgili bir istisna alternatif yöntemi olmayan ve başka öznesi bulunamayan araştırmalardır.

Gizlilik / Özel Hayat: SAYFA BAŞI

Hastanın tıbbi durumu, tanısı, prognozu, tedavisi hakkındaki ve kişiye özel diğer tüm bilgiler, ölümden sonra bile gizli olarak korunmalıdır.

Hastaya ait bu bilgiler, yalnızca hastanın açık izni veya mahkemenin kesin isteği üzerine açıklanabilir.

Hastanın kimliğine dair bilgiler korunmalıdır.

Hasta kendisi ile ilgili kayıtlara ulaşma ve kayıtlarının kopyesini alabilme hakkına sahiptir.

Hasta; kendisi ile ilgili tıbbi ve kişisel bilgilerin uygunsuz, eksik, çift anlamlı olması veya tanı tedavi ve bakım amacı ile ilgili olmaması durumunda bu bilgileri yenileme, bazı kısımlarını çıkarma, tamamlama ve düzeltme hakkına sahiptir.

Tanı, tedavi ve bakım için gerekli olmadıkça ve/veya hasta izin vermedikçe hastanın özel hayatına ve aile yaşamına girilemez.

Tıbbi girişimler ancak hastanın özel hayatına saygı gösterilmesi durumunda yapılabilir.

Sağlık kurumlarına başvuran hasta, kurumun özel hayatını koruyan fiziksel özelliklere sahip olmasını bekleme hakkına sahiptir.

Bakım ve Tedavi   SAYFA BAŞI

Herkes yeterli sağlık bakımı alma hakkına sahiptir. Sağlık hizmetleri herkes için eşit ulaşılabilirlikte ve sürekli olmalı; ayrımsız ve maddi insani finansman kaynaklarından bağımsız olarak, hizmet verilen toplum için mevcut olmalıdır.

Hastanın, sağlık sisteminin her düzeyinde temsilci biçiminde katılma hakkı vardır.

Hasta, hem teknik standartlar hem de sağlık personeli ile hastalar arasındaki insani ilişkiler bakımından kaliteli hizmet alma hakkına sahiptir.

Hizmet sınırlılığı olan kurumlarda, sağlık personelinin hasta seçimi yapması gerekiyorsa, bu seçimin tıbbi ölçütlere göre ve ayrım yapılmaksızın, eşit bir şekilde yapılması gerekir.

Hasta, sağlık sisteminin işlevi ile uyumlu olarak, hekimini, sağlık personelini ve hizmet alacağı kurumu seçme ve değiştirme hakkına sahiptir.

Bir sağlık kurumunda daha fazla kalmasına gerek kalmayan hastaya, ayrılmadan önce durumu tam olarak açıklanmalıdır. Başka sağlık kurumuna nakil ancak o kurumun hastayı kabul etmesi durumunda yapılabilir.

Hasta, tanı ve tedavileri yapıldığı sırada saygı görme, kendisine kültür ve değerlerine uygun davranılması hakkına sahipitr.

Hasta, tedavi sürecinde çevresinden destek görme, manevi destek ve yol gösterilme hakkına sahiptir.

Hasta, son bilgiler ışığında çektiği ızdırapların iyileştirilmesini isteme hakkına sahiptir.

Hasta, yaşamının son dönemi içinde, insanca bakılıp, itibar içinde ölme hakkına sahiptir.

Başvuru   SAYFA BAŞI

Bu hakkın kullanılması ayrım yapılmaksızın sağlanmalıdır.

Bu hakların uygulanmasında, hasta evrensel insan hakları belgeleri ve yasaların belirlediği prosedürün hükmü altındadır.

Hastanın bu hakları, kendisi tarafından kullanılamadığı durumlarda, belirleyeceği kişiler hasta adına sorumluluk alabilirler. Bu kişilerin olmadığı durumlarda hastanın temsil edilmesi için gerekli diğer önlemler alınmalıdır.

Hasta, bu haklar ile ilgili bilgi ve belgelere ulaşabilmelidir. Hasta haklarına saygı gösterilmediğini düşündüğünde şikayet için başvuru imkanına sahip olmalıdır. Mahkemelere başvurunun yanısıra bağımsız mekanizmalara başvuruda bulunabilir.

Hasta, şikayetlerinin etkili ve tam olarak değerlendirilmesini, ilgilenilmesini ve sonuç alınmasını isteme hakkına sahiptir.

Hasta hakları Mart 1994 Amsterdam bildirgesi kanak alınarak hazırlandı:
  Oral Piercing  SAYFA BAŞI
    
        Günümüzde piercing özellikle kendini ve farklılığını ifade etmek isteyen genç nüfusta giderek yaygınlaşmaktadır. Ağızda kullanılan piercing de önemli ölçüde artış gözlenmektedir. Ancak her konuda olduğu gibi bu konudada yaptırılmadan önce uzman görüşü alınmalı ve sterilizasyona maximum dikkat gösterilmelidir.

        Oral piercingler en çok dil, dudak, yanak veya tüm bu alanlara kombinasyonu şeklinde uygulanmaktadır. Piercing uygulana hastalarda işlem sonrası şişme,ağrı, ülserasyon ve enfeksiyonlar görülebilir. Ancak dişhekimi kontrolünde ve sterilizasyon kuralları ve gerekli medikasyon gerek uygulanacak metaryelin seçimi gerekse alerjik yönden hastanın değerlendirilmesi gibi kurallara uyulursa iyileşme daha kolay, sorunsuz olacaktır. Ayrıca işlem sırasında uygulanacak lokal anestezide ağrısız işlem olacak ve diş hekimi çevre dokularada zara vermeyecek şekilde yerleştireceğinden 4-6 haftalık bir iyileşme süreci sonrası problem kalmıyacaktır. Ancak periodik olarak kontrollerin yapılması ve temizliğe dikkat edilmesi gerekmektedir.


  Sıkça Sorulan Sorular  SAYFA BAŞI

Diş ağrısı neden olur, ne anlama gelir?


Diş ağrıları şiddetine ve etkenine göre çeşitli anlamlar ifade eder. Eğer diş soğuk, tatlı gibi etkenlere sızlama şeklinde cevap veriyorsa, çürük varlığı, var olan dolgularda  sorun,çatlak veya kırık diş, diş etlerinde çekilme, gibi rahatsızlıkları; Eğer sıcak etkenlere cevap veriyorsa abraze dişler enfeksiyon sinuzit gibi sorunları işaret eder.
Şiddetli diş ağrısı, dişin üstünde çiğneyememe gibi belirtiler kanal tedavis gerektirecek derin çürük ve enfeksiyonu işaret eder.


Ortodontik tedavi gereklimidir?


Ortodontik tedavi dişlerin pozisyonları ve iskeletsel anomalileri düzeltmek açısından çok önemlidir. Dişlerin fiziksel yapıları ve ağızdaki pozisyonları yüzdeki dokuların şekillenmesi ve daha sonra ortaya çıkabilecek ağız sağlığı sorunlarının engellenmesi açısından önem taşımaktatadır. Konuşma, beslenme ve Estetik açıdan ortodontik tedavi yapılması gerekli olduğu durumlarda ortodontik tedavi kaçınılmazdır.

Kozmetik dişhekimliğinde başarı oranı nedir?


Günümüzde kozmetik dişhekimliği gelişen teknoloji ve kullanılan materyaller sayesinde diş aralıklarının kapatılması, diş şekillerinin ve renklerinin düzeltilmesive kayıp dişlerin yerlerinin doldurulması gibi konularda % 100 lere varan başarı oranlarına sahiptir.

Diş beyazlatmaları ne kadar başarılı oluyor?


Renk değiştiren dişler kimyasal maddelerle beyazlatılabilir. Dişlerin renklenme nedeni ve beyazlatmanın uygulama süresine göre değişen oranlarda beyazlatma yapılabilmektedir.

Diş eti kanaması nelere yol açar tedavisi var mıdır?


Diş eti kanamaları diş etlerinde problem olduğunu gösterir ve acil tedavi edilmesi gerekir. Diş eti sorunları dişin destek dokusunun kaybına yol açarak diş kaybına kadar yol açabilecek problemlere ve böbrekler, kalp gibi organları etkileyerek başka genel rahatsızlıklara yol açabilir. Diş eti hastalıkları uzmanları tarafından  gerekli tedaviler yapılarak bu sorunlar giderilebilir.

Ağrıyan şişen dişler çekilmeli mi?


Enfekte dişler şiddetli ağrı ve şişmelere yol açabilir. Gömülü veya kapanışta fonksiyon görmeyen 20 yaş dişleri hariç ağızda tutulması işlevsel olacak tüm dişler ağız içindeki kron bölgeleri olmasa dahi çeşitli tekniklerle ağızda tutulabilir.Hastanın kendi dişinin ağızda tutulması fonksiyon açısından en uygun protezden daha işlevseldir. Kanal tedavisi gören dişin hastanın kullanımı açısından kanal tedavisi olmayan diğer dişlerden bir farkı yoktur.


Süt dişleri tedavi edilmeli mi?


Süt dişleri düşene kadar fonksiyon ve daimi dişlere rehberlik etmesi açısından önemlidir.Eksikliklerinde ortaya çıkabilecek komplikasyonların daha sonraki daimi dişler ve ağız sağlığı açısından problemler yaşanacağından ağızda kalış sürelerini doldurana kadar tutulmalı, eğer mümkün olmasa yer tutucu adı verilen apareyler gerekli tedavileri yapılmalıdır.

 

logosag.gif (12736 bytes)


ANA SAYFA