::. İMPLANTOLOJİ

İmplant Nedir?
İmplant Kimlere Yapılabilir?
İmplant Neden Güngeçtikçe Yaygınlaşıyor?
İmplant Yaptıkdan Ne Kadar Süre Sonra Protez Yapılabilir?
İmplant Yaptırılırken veya Daha Sonra Ağrım Olacak Mı?
Operasyondan Sonra Neler Yiyebilirim?
İmplant Uygulamasının Aşamaları
İmplant Nedir? 
   İmplant çene kemiği içinde açılan yuvaya yerleştirilen bir tür vidadır. İmplantlar kayıp dişin ya da dişlerin tamamlanması için kullanılır.


İmplant Kimlere Yapılabilir? 
SAYFA BAŞI
       Ağzındaki diş eksikliklerinin giderilmesini isteyen ve bazı kriterlere sahip olan herkese implant yapılabilir.  Bu kriterlerden biri eksik diş veya dişlerin olduğu bölgedeki kemiğin durumudur. İmplantın sağlam ve sağlıklı olarak yerleşip tutunabilmesi için bu bölgede yeterli kemik yüksekliği bulunmalıdır. Ayrıca hastanın ağız bakımı iyi olmalı, dişeti problemleri ve iyileşmeyi olumsuz etkileyecek bir rahatsızlığı bulunmamalıdır.


İmplant Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgi Alnak için Kime Başvurmalısınız?  SAYFA BAŞI        Bunun için dişhekiminiz en uygun kişidir. Eğer implant yaptırmaya karar verirseniz dişhekiminiz uygun olup olmadığınızı saptadıktan sonra sizi yönlendirecektir. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlemdir. Bunun için bir çene cerrahı ya da implantolog tarafından yapılması gerekir.

İmplant Neden Güngeçtikçe Yaygınlaşıyor?  SAYFA BAŞI       
       Yaşam tarzı değiştikçe eksik dişlerin restorasyonunun genel vücut sağlığımız içinde önemi artmaktadır. Hareketli protezler bazı sorunlara yol açabilir. Bazı hastalar hareketli protezlerle rahat çiğneyememekten ve estetik sorunlardan şikayet ederler. İmplant sayesinde eksik dişler hem fonksiyon hem estetik açıdan en uygun şekilde tamamlanabilir.

İmplant Yerleştirildekten Ne Kadar Süre Sonra Protez Yapılabilir?  SAYFA BAŞI 

        Genellikle uygulanan prosedür implant yerleştirildikten sonra kemikle kaynaşması için protez yapılmadan önce alt çenede 3, üst çenede 6 ay beklenmesidir. Ancak kemiğin iyileşme potansiyeli bireyden bireye değiştiği için bu sürenin hastanın yaşı, sağlık durumu ve implant yerleştirildiği bölgeye göre saptanması uygundur.

İmplant Yerleştirilirken veya Daha Sonra Ağrım Olacak Mı?  SAYFA BAŞI 
      
  Normal cerrahi prosedürde implant lokal anestezi altında yerleştirilir ve işlem ağrılı olmaz. Ancak 3-4 saat sonra anestezinin etkisi geçtiğinde bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Rahatsızlığın şirddeti hastadan hastaya değişir ancak bir çok hastada çok önemli bir şikayet olmamaktadır. Bazı hastalarda operasyonu takip eden birkaç gün değişik şiddette ağrı görülür. Şişme, veya bölgede renk değişikliği de görülebilir.


İmplant Yaptırırsan ve Düşerse Ne Olur? 
SAYFA BAŞI 
      
  Bazen implantlar başarılı olmayabilir. Buna dokunun implantı kabul etmemesi sebep olur. Böylece bir çok vakada genellikle daha kalın bir implant yeniden yerleştirilir.

İmplant Çene Kemiğine Bağlanırken Dişsiz Mi Kalmak Zorundayım?  SAYFA BAŞI
  
      Normal prosedür implant yerleştirildikten 2 hafta sonrasına kadar hastanın protez kullanmamasıdır. Ancak günümüzde her hasta ayrı bir vaka olarak değerlendirilmekte ve uygun durumlarda hastalara daimi protezin yapılmasına kadar implant üzerine basınç gelmeyecek şekilde planlanmış geçici protezler yapılmaktadır.

İmplantlarda Neden Titanyum Kullanılıyor?  SAYFA BAŞI 
        Titanyum kemikle bağlanması çok iyi olan ve doku tarafından kabul edilirliği en yüksem materyaldir. Yerleştirildikten sonra vücudun bir parçası haline gelir. Bu da implanta maksimum dayanıklığı sağlar.

Operasyondan Sonra Neler Yiyebilirim?  SAYFA BAŞI 
       
Yerleştirilen implantın aşırı yükten korunması için daha yumuşak besinler ve sıvı gıdalarla beslenmeniz gerekebilir. Bu konuda gerekli uyarılar dişhekiminiz yapacaktır.


İmplant Uygulamasının Aşamaları  SAYFA BAŞI 

1- Ön Hazırlık:
        Öncelikle implantı yerleştirecek uzman tarafından durumunuzun implant için elverişli olup olmadığı incelenir. İmplant eksik diş ya da dişlerin yerine konmasında çok rahat bir çözüm olmasına rağmen her hastada uygulanması mümkün değildir.

2- Detaylı İnceleme:
        İlk incelemenin ardından radyolojik incelemeler de yapılır. İmplant yerleştirildikten sonra uygulanacak tedavi planlanır. Eğer ağzınızda kendi dişleriniz varsa bu dişler incelenir gerekiyorsa tedavileri yapılır. Ağız hijyeni sağlanır ve dişeti sorunları varsa implantın yerleştirilmesinden önce giderilir.

3- I.Operasyon-İmplantın Yerleştirilmesi:
        Bu aşamada titanyum implant vidaları çene kemiği içinde açılan yuvaya yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir ve yaklaşık bir saat kadar sürer.

4- I.İyileşme Süreci:
        Bu aşamada implantın çene kemiğine kaynaşması beklenir. İyileşme alt çenede 3, üst çenede 6 ay kadar sürer. Ancak bu süre kemiğin yapısı ve iyileşme potansiyeline bağlı olarak değişir.

5- II.Operasyon-Dayanağın Yerleştirilmesi:
        Titanyum vida çene kemiğine bağlandıktan sonra proteze dayanak olacak parça yerleştirilir. Bu parçaya “abutment” denir. Bu ikinci operasyon çok daha kolay ve kısadır.

6- II.İyileşme Süreci:
        Yaklaşık 1 hafta süren kısa bir iyileşme sürecinin ardından implant tedavisinin cerrahi kısmı sona ermiş olur.

7- Protetik Tedavi- Protezin Yapılması:
        Yerleştirilen implant vidası ve abutment yapılacak protez için bir alt yapı oluşturur ve protez planlandığı şekilde uygulanır. Böylece eksik dişleriniz tamamlanmış olur ve tedaviniz sona erer.

logosag.gif (12736 bytes)


ANA SAYFA