::. HAREKETLİ PROTEZ


Hareketli Protez Nedir?
Hareketli Protez Niçin Yapılmalıdır?
Hareketli Protezler Neden Yapılır?
Bakımı Nasıl Yapılır?
Protezin Ömrü Ne Kadardır?
Hareketli Protezde Oluşabilecek Rahatsızlıklar Nelerdir?
Eksik Dişlerin Tamamlanması
Diş Eksikliklerinin Tamamlanma Yöntemleri
Hareketli Protezlerde Metal Kancaların Görünmesi Önlenebilirmi?
Hassas Tutucukar
Yeni Hareketli Proteziniz Ve SizHareketli Protez Nedir? 
        Hareketli Protez sabit protez yapılamayacak durumdaki diş kayıplarının giderilmesi amacıyla yapılan protezlerdir. Sabit protezlerden farklı olarak takıp çıkarılabilirler. Özel plastik veya metal plastik kombinasyonlarından yapılırlar.


Hareketli Protez Niçin Yapılmalıdr? 
SAYFA BAŞI
        Estetiği ve fonksiyonu sağlamak amacıyla yapılır. Hareketli protez gerektiren vakalarda çok fazla diş eksikliği bulunduğundan, çiğneme fonksiyonunun yerine getirilmesi ve diğer kalan dişlerin zarar görmemesi için yapılması gerekir.

İki çeşit hareketli protez vardır.

1- Kısmi diş eksikliklerinde yapılan protezler.........................

....2-Tüm dişlerin kaybedildiği vakalar.

Hareketli Protezler Neden Yapılır?  SAYFA BAŞI
         Hareketli protezler, özel plastikler ve metallerin kombinasyonu veya vakaya göre sadece özel plastiklerden yapılır. Hareketli protezlerde kullanılan dişler genelde plastik dişlerden seçilir. Porselen dişler ağırlıkları ve kuvvetleri yumuşak dokulara uygun olmayan şekilde ilettiğinden ve plastikle iyi bir bağlantı sağlayamayacağından tavsiye edilmemektedir.

Hareketli Protezler Nasıl Yapılır?  SAYFA BAŞI
        Hareketli protezler ağızdaki tüm tedaviler sonuçlandırıldıktan sonra ağzın ölçüsü alınarak, hekimin onaylaması doğrultusunda laboratuarda yapılır.

Bakımı Nasıl Yapılır?  SAYFA BAŞI

  • Bakımı için her yemekten sonra çıkarılıp fırçalanmalıdır.
  • Günde bir kere özel temizleyici maddelerle temizlenmelidir.
  • Bazı maddeler metal içeren protezlere zarar verebileceğinden hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.
  • Kullanmadığınız zamanlarda protezinizi temiz bir suyun içinde tutarak su kaybedip bozulmasına engel olabilirsiniz.


Protezin Ömrü Ne Kadardır? 
SAYFA BAŞI
        Hareketli protezinizi 3 yılda bir kontrol ettirip gerekiyorsa değiştirmeniz gerekmektedir. Zamanla protez aşınıp, kırılabilir veya çene ile uyumunu kaybedebilir. Bu da çene kemiğine zarar verebilir.


Hareketli Protezlerde Oluşabilecek Rahatsızlıklar Nelerdir? 
SAYFA BAŞI

     Hareketli protezlerde ilk 1 ay çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının yerine getirilmesi açısından alışma devresidir.  Ayrıca protezin oluşturabileceği uyumsuzluklar (vuruklar) yapılacak kontrollerle giderilmelidir.Eksik Dişlerin Tamamlanması  SAYFA BAŞI
        Bir dişin kaybı sağlığınıza birçok şekilde zarar verebilir. Kaybedilen dişin önündeki ve arkasındaki dişler bu boşluğa doğru eğilirler. Karşıt diş de çekim boşluğuna doğru uzar. Çünkü dişler temas etme eğilimindedir. Bu uzama ve eğilmeler sonucunda dişlerin dizilimi ve birbirleriyle kontakları bozulur. Bu da dişler arasında gıda artığı ve bakteri plağı birikimini artırır. Bu bölgelerin temizlenmesi zordur ve ve bu nedenlede diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının oluşması riski artar.

        Tüm bu sorunlar kaybedilen dişin yerine konmasıyla önlenebilir. Ancak kayıp dişin yerine konması komşu dişlerin eğilmesi ve karşıt dişin uzamasından sonra biraz daha zor olur.

Diş Eksikliklerinin Tamamlanma Yöntemleri  SAYFA BAŞI

        1-) Hareketli Protezler: Bunlar istendiğinde hasta tarafından çıkarılıp temizlendikten sonra tekrar ağıza yerleştirilebilen protezlerdir. Hareketli protezler genellikle birçok diş yada tüm dişler eksik olduğunda kullanılırlar.
Normalde bir diş çekiminden sonra birkaç hafta beklenmesi gerekir. Böylece protezin yapılacağı bölgede kemik ve dişetinin iyileşmesine fırsat verilmiş olur.
      Ancak bazı durumlarda hemen diş çekimin takiben boşluğun doldurulması gerekebilir. Bu şekide yapılan protezler geçicidir ve 6 ay içinde değiştirilmelidir.
Hareketli protezler eksik dişlerin tamamlanması için en ucuz yoldur.

        2-) Köprüler: Sabit yapay dişlerdir. Hasta tarafından çıkartılamazlar. Köprüler ancak bir kaç diş eksikse ve boşluğun her iki yanında yapay dişlere destek olacak sağlıklı doğal dişler olduğunda yapılabilir.

        3-) İmplantlar: Eksik dişlerin tamamlanması konusunda diş hekimliği teknolojisinde ulaşılan son noktadır. İmplant kemik içinde açılan bir yuvaya yerleştirilen ce diş kökünü taklit eden bir aygıttır. Cerrahi bir işlemle kemikteki yuvaya implantın yerleştirilmesinden sonra 4-6 ay kadar implant çevresindeki kemiğin iyileşmesi beklenir. Bunun ardından yapay diş implant üstüne yerleştirilir.

        İmplantlar cerrahi işlem, daha çok zaman ve yeni teknoloji gerektirdikleri için diş eksikliklerinin giderilmesinin en pahalı yöntemidir.

        Tüm bu metodların avantajları ve dezavantajları vardır. Diş hekiminiz hangi yöntemin size en uygun olduğuna karar verebilmeniz için en büyük yardımcınızdır.


Hareketli Protezlerde Metal Kancaların Görünmesi Önlenebilir mi?  SAYFA BAŞI
       Hareketli protezlerde protezin ağızdaki doğal dişlere tutunması için kullanılan metal kancalara “Kroşe” denir. Bir çok insan ağızlarında bu metallerin görünmesinden rahatsızlık duyar. Ancak gelişen diş hekimliği teknolojisi bize bu konuda çok daha estetik bir çözüm sunmaktadır. “Hassas Tutucu”lar yada ateleskop kronlar kullanılarak dişlere tutunması sağlanırken metal kroşe görüntüsünün estetiği bozması da önlenir.

Hassas Tutucular  SAYFA BAŞI
      Hareketli protezlerde kroşe olarak adlandırılan ve proteezin tutuculuğunu sağlamak için kullanılan metal parçaların yerine kullanılan sisteme hassas tutucu denir. Dişsiz bölgenin önündeki dişler kaplamadaki gibi işlemlerden geçirilerek hassas tutucuların sabit parçası bu dişlere yapılan kaplamaya sabit olacak şekilde döküm olarak yapılır. Hareketli parçada yapılacak olan hareketli protezde yer alır. Kroşeler dışında hareketli parça, hareketli protezde tarif edildiği şekilde yapılır.  

Hassas Tutucuların Avantajları Nelerdir?  SAYFA BAŞI

  • Estetik ve tutuculuğun daha iyi olması,
  • Kroşelerin yol açabileceği yiyecek birikimleri sonucu ortaya çıkacak çürük ve diğer problemlerin oluşmaması,


Yeni Hareketli Proteziniz Ve Siz  SAYFA BAŞI
        Yeni protezlerin tüm değişikliklerde olduğu gibi alışması ve kullanılması zaman alacaktır. Lütfen çevrenizdekilerin söylediklerine aldırmayın. Size protezleriyle ne kadar iyi yemek yediklerini, ne kadar kolay alıştıklarını söyleyeceklerdir. Onların destek dokuları farlı olabilir veye hafızaları zayıflamıştır. Size yardım edebilecek tek insan dişhekiminizdir. Protezleriniz sizin dokularınıza ve ihtiyaçlarınıza göre yapılmıştır. Sabırlı olup alışma dönemini atlatmanız gerekmektedir.
        Alt protezlere alışmak tutuculuk problemleri nedeniyle üst protezlerden daha zordur.Zaman alacağını bilip sabretmeniz gerekir.İlk günler yumuşak ve küçük lokmalar halinde yemenizde yarar vardır.
        Çiğnerken her iki taraflada çiğnemeye çalışın. Bu protezinizle çiğnemeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.
        Protezi kullanmaya başladıktan sonra ilk haftalarda vurukların olması çok doğaldır dişhekiminizin kontrollerini aksatmamanız gerekmektedir.Protezleri en az 24 saat takmış olarak dişhekiminize kontrol ettirmeniz gerekir.
        Konuşurkende zorlanmanız belli bir süre sonra dokularınızın ve dilinizin alışması sonucu geçecektir. İlk günler sesli okuma egzersizleri size yardımcı olacaktır.
        Protezlerinizin temizliğine özen gösterin.Temiz olmayan protezler dokularınızda problemlere yol açacaktır.Protezinizin fırçalanması dışında yardıncı temizlik malzemelerinden de faydalanabilirsiniz. Bunlar için diş hekiminiz sizi yönlendirecektir.
        Protezleriniz 3-5 yılda bir besleme olarak adlandırılan ve damaklarınızla protezin uyumunu sağlıyacak işleme tabi tutulması gerekebilir.
        Yeni hareketli protezlerinizle mutlu ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle.

logosag.gif (12736 bytes)


ANA SAYFA