::. DİŞ MACUNLARI

       Günümüzde diş macunları değişik özelliklerinden ötürü büyük değişiklikler göstermektedir. İçerdikleri maddelerden dolayı beyazlatma ajanlarından,diş çürüklerine karşı faktör içerdiğini iddia edenlere, ekstra koruma özelliği olanlara, ağız kokusunu giderdiğini, diş eti  çekilmesine engel olmasına kadar bir çok  diş macunu reklamlarda ve marketlerde tüketiciye sunulmuştur. Diş macunu üretici firmalarının Pazar payını artırma endişelerinden kaynaklanan ve reklamlarda tüketiciye mucizevi formüller olarak sunulan bu preparatlar tam gerçeği yansıtmamaktadır.

Viyana da yapılan araştırmalarda dünyanın en eski diş macununun Mısır da yaklaşık 1500 yıl önce papirüslerde konu edildiği anlaşılmıştır.Mısır da bulunan papirüslerde beyaz ve mükemmel dişler için pudra şeklindeki yazıtlar diş bakımının 1500 yıl öncede önemsendiğini göstermektedir.İlk diş macunun ticari olarak üretimi ise Amerika da 1873 yılında gerçekleştirilmiştir.

     

Diş macunu tüketimi  fırça tüketimi ve çağdaşlıkla doğru orantılı olarak artmaktadır. Diş macunu tüketimi: yıllık kişi başına

Amerika Birleşik Devleri'nde
İngiltere de   
İtalya da  
İspanya da                   
Türkiye de ise          
650 gr.
350 gr.
270 gr.
250 gr.
60-70 gr. Civarındadır.

       Ülkemizdeki diş macunu tüketiminin gelişmiş ülke oranlarının çok altında olması aynı tüketim miktarının diş fırçasında da çok az seviyelerde olması ağız ve diş sağlığına önem vermediğimizin gerçek kanıtıdır.

Diş macunu yapısını oluşturan partiküllerin gren yapısının büyüklüğü ve miktarı diş fırçalama sırasında diş yüzeyindeki aşınma ile doğru orantılıdır. Mümkün olduğunca aşındırıcı özelliği yüksek olan ekstra beyazlattığı iddia edilen diş macunlarından uzak durmak gereklidir.     

       Son yıllarda diş macunlarının içeriğine flour,mentol,sodyum flourıd,vb. eklenerek etkileri artırılmaya çalışılmıştır.Çocuklara yönelik diş macunları,hassas diş ve dişetleri için diş macunları,ağız kuruluğunu engellemeye yönelik diş macunları,ağız kokusunu azaltmaya yönelik diş macunları,sigara içenlere yönelik diş macunları,tartar oluşumunu engellediği iddia edilen diş macunları vb. tüketicilerin kullanımı için üretilmektedir.

       Dişhekiminin ağız ve diş sağlığınıza uygun önereceği diş macunu seçilmelidir.    

logosag.gif (12736 bytes)


ANA SAYFA