::. DİŞ FIRÇALARI

  
Tarihçesi: Bakteri plağı oluşumunun engellenmesi,ağız içi ortamın gerek koku gerekse ağız içi mukozanın olumsuz bakteri florasından korunması için, gülümsemenin etkisini artıran beyaz dişler ve kokusuz bir nefes için mekanik temizliği sağlayacak bir aparata duyulan ihtiyaç yüzlerce yıl önce de kabul edilmiştir. Nihai olarak 1600 lü yılların başlarında Çin de ilk diş fırçasının kullanıldığına dair bulgulara rastlanılmış ve yaklaşık 400 yıl boyunca diş fırçalarının ana şeklinde belirgin değişiklik olmamıştır. Modern anlamda diş fırçasının dışında değişik bitki ve ağaç dallarının liflerinden de yararlanılmış tarih boyunca dişlerin temizliği konusunda farklı yöntemler denenmiştir. Gerek diş fırçasını oluşturan kıllar gerekse kılların tutunmasına ve tutmaya yarayan sap yıllar içinde değişik maddelerden denenmiş ve günümüzdeki şeklini almıştır.

Diş Fırçası Seçimi:    Diş fırçası sapının özellikleri kişisel bir konudur.Diş Fırçası sapı ele oturmalı kavraması kolay olmalıdır.Diş fırçası sapı düz ve açılı olabilir. Düz saplı olanlar daha yaygın ve tercih edilenlerdir. Fırça sapı ile kıllarının tutunduğu uç kısmın arasının açılı olması alt dişlerin iç yüzeylerine daha kolay ulaşılmasını sağlar.

 Bir çok hasta için : kısa uçlu aynı sırada düz dizimli yuvarlatılmış kıllı yumuşak ve orta sertlikte kıllı 3 veya 4 sıra demetli fırçalar daha uygundur.Hastanın kolay kullanmasını sağlayacak arka ve geri bölgelere rahatlıkla ulaşan orta sertlikte kıl yapısına sahip, fırça uç kılları yuvarlatılmış  fırçalar tavsiye edilmektedir. İnsanların aynı fırçayı uzun süre   kullanımını engellemek için kullanıldıkça renk değiştiren fırça kılları da tercih konusudur.

Diş Fırçası Seçimi İçin:  

ok.gif (54 bytes) Fırça sapıyla uç kısmındaki açı dişlerin arka bölgelerine rahat ulaşmayı sağlamalı
ok.gif (54 bytes)
Fırçanın sapı kişinin eline rahatça oturabilmeli
ok.gif (54 bytes) Fırçanın büyüklüğü kişiye ve yaşa göre seçilmelidir.
ok.gif (54 bytes) Diş hekiminin muayenesi sonucu önerilen diş fırçası öncelikle tercih edilmelidir.
ok.gif (54 bytes) Fırça ucunun büyüklüğü kişiye ve yaşa göre seçilmelidir.
ok.gif (54 bytes) Fırça ucu kılları yapı olarak artıkların temizlenmesine olanak vermelidir.
ok.gif (54 bytes) Fırça ucu kılları orta sertlikte olmalıdır.
ok.gif (54 bytes) Fırça ucu kılları yuvarlaklaştırılmış olmalıdır.
ok.gif (54 bytes) Elektrikli diş fırçası seçimi Dişhekimi tavsiyesi ile belirlenmelidir.

logosag.gif (12736 bytes)


ANA SAYFA