::. DENTAL RADYOLOJİDiş Röntgeni Nedir?peilikuvapict6.jpg (16051 bytes)
        Diş röntgeni dişlerin, kemik ve dişetlerinin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarayan bir resimdir.

Çocuğumdan Ne Amaçla Diş Röntgeni Çekiliyor?
        Diş röntgeni dişhekiminin dişler ya da çenelerle ilgili problemleri teşhis etmesine yardımcı bir yöntemdir. Örneğin ağız içi muayene ile sadece büyük çürükler teşhis edilebilirken, rentgenle başlangıç çürükleri tespit edilebilir. Ya da ağızdaki absenin hangi dişten kaynaklandığı, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler 04novedad2so.jpg (6447 bytes)rentgenle tespit edilebilir.

Diş Röntgeni Çocuğuma Zararı Var Mıdır?
        Modern teknik ve metodlarla çekilen diş röntgeninden yayılan radyasyon minimal düzeydedir. Bu nedenle de diş röntgeninden yayılan radyasyonun çocuğa bir zararının olması söz konusu değildir. Aksine teşhis açısından röntgenden elde edilen fayda çok fazladır.


Kaç Çeşit Diş Röntgeni Çekilebilir?oc100boy.jpg (5149 bytes)
        Esas olarak ağız içi ve ağız dışından olmak üzere iki çeşit diş röntgeni çekilebilir. Ağız dışından çekilen röntgenlerde film ağız dışına yerleştirilirken, ağız içinden çekilen röntgenlerde film ağız içine yerleştirilir. Genel olarak ağız içine yerleştirilen filmler birkaç diş ve çevre dokular izlenebilirken, ağız dışına yerleştirilen filmlerle çene kemiklerini de içine alan daha geniş bir alan izlenmektedir.

Dental Röntgenlerde Alınan Işığın Miktarı Nedir?schwlead.jpg (14179 bytes)
        Dental radyograflar sağlıklı ve sağlıksız diş ve çevresindeki destek kemik dokusunun görüntülenmesi için kullanılır.Dental radyografi alırken oluşan X ışını demeti diş, kemik gibi sert dokulardan daha az, yanak dudak gibi yumuşak dokulardan daha fazla geçer bu da filmn üzerinde daha açık renk görünen sert doku daha koyu görünen yumuşak doku tonlamalarını oluşturur ve görüntü ortaya çıkar.
        Değişik problemleri belirlemek için alınan radyograflar bulunmaktadır. Çocuk hastada ortalama 8-10, yetişkin hastada ise ortalama 20 -28 periapikal film ve tüm dişlerin ve çevre dokuların göründüğü ek panoromik film alınabilir.
        Dental görüntülemede kullanılan X ışını gelişen teknoloji ile birlikte iyice azalmış ve hiçbir sorun yaratmamaktadır. En yüksek dozaj kullanılan panoromik film 2-3 tane periapikal filmde eş değer x ışını kullanılmaktadır.BU da teşhis ve tedavi açısından kullanılan diğer filmlere göre tehlike değerinin çok altında kalmaktadır. Bu ışın miktarı deniz kenarında güneşlenirken aldığınız x ışını miktarı kadardır.
        Bunlara ek olarak kurşun önlükler de kullanılarak hedeflenen doku dışında minimum  ışın alınması sağlanabilmektedir.
        Tüm hayatı boyunca 6 aylık rutin kontrollerini yaptıran bir hastanın alacağı radyasyon miktarı15-20 günlük sahilde güneşlenme miktarı kadar olarak rapor edilmektedir. Sadece rontgenle teşhis edilebilecek enfeksiyon ve çürüklerin tedavi edilmesi de göz önüde bulundurulursa hiçbir tehlikesi olmayan dental görüntüleme sistemlerine gönül rahatlığı ile güvenebilirsiniz.
35_w-nbers2.jpg (103409 bytes)

logosag.gif (12736 bytes)


ANA SAYFA