ÇENE CERRAHİSİ

 

Diş Çekimleri
       Günümüzde gelişen diş hekimliğinde diş çekimi minimum seviyeye inmiştir. Sadece kökü ağızda kalan dişler bile tedavi edilip ağız içerisinde tutulabilmektedir.
     Ancak 20 yaş dişleri, eğer kapanışta değilse, gömülüyse enfeksiyon kaynağı olabileceğinden ve diğer dişlere olan negatif etkileri düşünülerek çekilebilir.

     Bu dişler dışındaki çekimler ise ortodontik tedavi için diş boyutları ve çene arkı arasındaki uyumsuzluk olduğu durumlarda yapılan çekimler, çok büyük yıkıma uğramış ve protetik olarak yük taşıyamayacak dişler diğer gömülü dişler ve zamanı geçtiği halde daimi dişlerin sürmesine engel olan ağızda kalan dişlerdir.
      Kanal tedavisi ve dişeti tedavileri ile günümüzde hemen hemen tüm dişler ömür boyu ağızda tutulabilmektedir.
Gömük Dişler
      Sürme zamanı geldiği halde çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere “gömülü dişler” denir. Üçüncü büyük azı dişleri (yirmi yaş dişleri veya akıl dişleri olarak da bilinir), en sık rastlanan gömülü dişlerdendir. Üçüncü azı dişlerinin sürebilmesi için ağızda yer bulunmuyorsa ve kişi 25 yaşına geldiği halde halen sürmemişse, “gömülü” olarak değerlendirilirler. Bazen de bu dişler kısmen sürer, ancak hiçbir zaman tam yüksekliğe ulaşamazlar. Üçüncü azılarınız henüz sürmemişse, diş hekiminizi ziyaret ederek durum hakkında bilgi edinebilir ve gömülü kalan dişlerin neden olabildiği ağrı, şişme, enfeksiyon, çürük ve dişeti hastalıkları gibi bazı problemler ortaya çıkmadan etken dişin çekilmesini sağlayabilirsiniz.    devamı >>>
Protetik CerrahiPatalojik Cerrahi
      
Dis ve disetlerinde uzun bir süre fark edilmeden gelisen enfeksiyonlar zamanla kemik ve yumusak dokuda büyük bir harabiyete yol açabilir.
       Bu yikim sonucu sert  ve yumusak dokularda büyük lezyonlar, kistler olusabilir. Bu tür vakalarda çene kemiklerinde olusturdugu büyük defektler ve kistler cerrahi yöntemle uzaklastirilmaktadir.
       Ayrica olusan çesitli tümörler ve kistler hekim kontrolü altinda olmayan hastalarda zamanla yayilarak daha fazla dokuyu etkilemekte ve bu tür vakalarin yalniz cerrahi tedavisi mümkün olabilmektedir.

       Patolojik cerrahi çogunlukla lokal anestezi altinda uygulanmakla birlikte çok genis dokulari tutan vakalarda genel anestezi tercih edilebilir.
devamı >>>

Endodontik Cerrahi
      
Endodontik Cerrahi kanal tedavisiyle tedavi edilemiyecek enfekte dişlerde uygulanan bir yöntemdir.
     Enfekte dişlerde eğer problem kronikse ve yaygın bir enfeksiyonsa kanal tedavisi tek başına yeterli olmaz. Bu vakalarda cerrahi olarak dişin kemik içinde kalan bölümüne müdahale yapılır. Kanalları tıkalı olan enfekte dişlerde de endodontik cerrahiye başvurulabilir.
     Endodontik cerrahi ağız içinde problemli dişin dişeti altında kalan bölümünde lokal anestezi altında yapılır.
     Daha önce kanal tedavisi görmüş iyileşmemiş dişlerde endodontik cerrahi yöntemi uygulanabilir. Bu tür vakalarda enfekte bölge açılarak enfekte doku artıklarında temizlenip kapatılır.
     Endodontik cerrahi uygulanan dişler belli zaman periodları içinde radyolojik olarak kontrol altında tutulur. Kontrollar 1 yıla kadar devam ettirilir.
     Cerrahi yöntemde dişin enfeksiyon durumuna göre başarısızlığa yol açan ve cerrahi olarak uzaklaştırılması gereken dokular elimine edilir. Kanal tedavisi ise işlemden önce gerçekleştirilir.
     Cerrahi sonrası ilk 10 günde operasyon bölgesi iyi temizlenmeli, hasta hekimin tavsiyelerini uygulamalıdır. Hasta hekim işbirliği tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi en önemli iyileşmeyi etkileyen faktördür.
İmplantoloji
İmplant Nedir?
      İmplant çene kemiği içinde açılan yuvaya yerleştirilen bir tür vidadır. İmplantlar kayıp dişin ya da dişlerin tamamlanması için kullanılır.

İmplant Kimlere Yapılabilir?         
      Ağzındaki diş eksikliklerinin giderilmesini isteyen ve bazı kriterlere sahip olan herkese implant yapılabilir.  Bu kriterlerden biri eksik diş veya dişlerin olduğu bölgedeki kemiğin durumudur. İmplantın sağlam ve sağlıklı olarak yerleşip tutunabilmesi için bu bölgede yeterli kemik yüksekliği bulunmalıdır. Ayrıca hastanın ağız bakımı iyi olmalı, dişeti problemleri ve iyileşmeyi olumsuz etkileyecek bir rahatsızlığı bulunmamalıdır.

İmplant Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Kime Başvurmalısınız?
       Bunun için dişhekiminiz en uygun kişidir. Eğer implant yaptırmaya karar verirseniz dişhekiminiz uygun olup olmadığınızı saptadıktan sonra sizi yönlendirecektir. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlemdir. Bunun için bir çene cerrahı ya da implantolog tarafından yapılması gerekir.

devamı >>>